Czym są sprężarki i jakim sposobem działają?

Sprężarki to urządzenia, z którymi napotykamy się wielokrotnie. Są obecne w wielu zakładach industrialnych, i w każdym, przeciętnym mieszkaniu! Wentylator, lodówka czy odkurzacz… To jedynie drobne przykłady. Koronnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Czasem oczekiwany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie także swobodnie zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są instrumentami zdolnymi do modyfikowania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a później sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie powinno posiadać o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niesłychanie ważnym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują znaczące straty energii w postaci ciepła. Wskutek tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarek

Misją sprężarki jest podniesienie ciśnienia określonego gazu. Taki efekt oznaczamy sprężaniem. Gazy mają swobodną konstrukcję molekularną. Wskutek tego tak łatwo przerobić ich kształt oraz objętość. Wymaga to jednak znacznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez należytego systemu chłodzenia, sprężarka wybitnie szybko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy otworze dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest nadzwyczaj duże. To naturalnie dzięki temu czynnik jest prędko przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki sprawia parę innych rezultatów. 

Zachodzi zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest także wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki śrubowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *